diamanty-top.png

Těžba diamantů

Prvním nalezištěm diamantů na světě byla Indie a to od roku 800 př.n.l. Indie si své prvenství v těžbě diamantů udržela až do počátků 18. století. Odhaduje se, že Indická ložiska poskytla během více jak 2.000 let těžby asi 12 milionů karátů diamantů.V současnosti vyniká Indie především broušením diamantů než samotnou těžbou.

V roce 1725 začala těžba diamantů i v Brazílii. V tu dobu byla Brazílie největším producentem diamantů na světě. Mezi jeho nejznámější naleziště současnosti patří naleziště ve státě Minas Gerais. Během 150 let (mezi 1725 – 1875) poskytla Brazílie asi 16 milionů karátů diamantů, tedy více než Indie v období dvou tisíciletí. V současnosti těží Brazílie asi 1,5 procenta světové produkce.

Asi 140 let po objevení brazilských diamantů v letech 1866 - 1867 začala s těžbou diamantů Jižní Afrika. Záminkou pro těžbu se stal nalezený diamantu o váze 21.25 ct podél řeky Orange v blízkosti města Hopetown. Tento diamant byl vybroušen do velikosi 10.73 ct a pojmenován Eureka. Ještě tentýž rok byl vystaven na Světové výstavě v Paříži .V současné době je v soukromém vlastnictví. O několik let později byl ve stejné oblasti nalezen diamant a váze 83.50 ct. Diamant byl vybroušen do tvaru pear shape o váze  47.69 ct a byl pojmenován Star of South Africa. Oba tyto nálezy byly záminkou pro prozkoumání tamního terénu a posléze základem pro celosvětově významnou těžbu diamantů.

V roce 1908 následovala Namibie, jejíž naleziště se rozprostírají podél  mořského pobřeží Atlanského oceánu. Diamanty z této lokality jsou vyhlášeny svojí vysokou kvalitou.Téměř 90% zdejší produkce diamantů  je určeno pro výrobu šperků a jako investiční diamanty.

Rok 1967 odstartoval těžbu diamantů v jihoafrickém státě Botswaně. Botswana dnes vytěží největší množství diamantů v porovnání s ostatními státy a zároveň je nejbohatším těžištěm diamantů.

V roce 1954 začalo s těžbou diamantů i Rusko. Bylo otevřeno více jak 40 nalezišť po celém Rusku, ale necelých 85 % těžby pochází pouze ze 2 největších nalezišť. Jsou jimi doly Udachnaja a Jubilee.

V roce 1971 začala těžbu diamantů Autrálie, která produkuje výhradně menší kusy diamantů. Vysoký objem produkce je nesrovnatelný s ostatními státy ale podstatně kvalitnější jsou diamanty z africké Botswany.

Austrálie na rozdíl od ostatních států udržuje celosvětové prvenství v těžbě růžových diamantů. Tento stát protinožců je totiž jediným místem na zemi, kde se tyto velmi vzácné růžové diamanty vyskytují. Veškeré růžové diamanty dostupné na celosvětovém trhu tak  pocházejí z vyhlášeného naleziště Argyle. Austrálie je právem hrdá na tyto drahokamy, neboť jejich cena převyšuje, a to několikrát, cenu bílých diamantů prvotřídní kvality!

Kanadský důl Ekati poblíže Lac de Gras v Severozápadních teritoriích zahájil těžbu v roce 1998. Důl nyní produkuje asi miliony karátů ročně, přičemž 30 procent má šperkařskou kvalitu. 

Vzhledem k neustálému zkoumání zemského povrchu není vyloučeno, že se objeví další nová naleziště na této planetě.

 

Tvary diamantu

Diamant krystaluje v kubické soustavě a ve své surové podobě tak mívá tvar jako osmistěn(οktaedr)
méně často jako krychle
a nebo jako dvanáctistěn kosočtverečný.

Z těchto tvarů se pak brousí diamanty do jejich zářivé podoby. Úplně prvním vybroušeným tvarem diamantu byl kulatý tvar , který se neustále zdokonoloval až do svojí dnešní podoby.

 

Kulatý tvar diamantu je dnes známý pod slovem briliant.

Briliant, nebo-li ’round briliant cut’, označuje kulatý brus diamantu s vysokým leskem díky velkému počtu faset.

Briliant =diamant v kulatém tvaru s 58 fasetami,nebo-li 58 vybroušenými ploškami.Vzhledem k tomu, že je  tento briliantový brus  nejvíce populární, diamant toho brusu si velmi rychle osvojil název Briliant.

 

 Kromě kulatého-briliantového brusu ,se dnes diamanty brousí do mnoha jiných tvarů:

  • Princess cut,
  • kapka(pear shape),
  • srdce,
  • čvetrec (princess cut),
  • markýza,
  • ovál,
  • cushion cut,
  • radiant cut a mnoho dalších tvarů.

 

Briliant cut, nebo-li kulatý brus, je tím nejžádanějším brusem diamantu. Jeho vysoký počet vybroušených faset 58, zaručuje maximální lesk a třpyt v porovnání s jinými brusy. A proto je tak oblíbený.
Princess cut, má tvar čverce.Jeho spodní část obsahuje stejný počet vyleštěných faset a tím se zvyšuje jeho lesk.Bývá vsazen do mederních solitérů a v menších velikostech i do pánských prstenů. Velmi zajímavá alternativa briliantového brusu.
Pear shape -neboli diamant, který je vybroušen do hruškovitého tvaru vyniká především u velkých diamantů.Jedním z nejznámějších diamantů tohoto tvaru na světě je již zminovaný Star of South Africa o váze 47,69 ct. Jeho poslední vydražená cena je 225 000 liber.
Heart shape - tvar srdce.
Neexistuje lepší způsob, jak vyznat lásku......
Marquise, nebo-li markýza je vlastně oválný tvar, který svými špičatými rohy připomíná loďku. Tento tvar vyniká více v přívěsku či ve šperku, který doplňuje.
Ovál je v podstatě oválným briliantovým brusem. Díký svému podlouhému tvaru opticky zvětšuje svojí skutečnou velikost.Vsazený do solitéru nahrazuje klasický kulatý briliant.
Cusion cut se převážně používá pro prousení barevných diamantů.Tento tvar zvýraznuje jejich barvu,pro kterou jsou tak vzácné.Barevné diamanty jsou mnohem vzácnější než ty bílé.
Radiant cut je skloubením čtyřhranného a cushion cut. Tento výjimečný tvar diamantu vyniká především u větších diamantů a proto se s ním nepotkáváme tak často.

Hodnocení diamantů

V první polovině  30.let byl v USA pod vlivem prudce rostoucí  trhu s diamanty založen gemologický institut GIA.Tento institut vyvinul systém hodnocení diamantů a dodnes vydává certifikáty na diamanty, ale i barevné drahokamy. Je to nejznámější a nejvíce používaný systém  hodnocení diamantů na světě.V roce 1953 byl oficiálně zaveden  do používání, ale po celou dobu byl měněn a zlepšován tak, aby splnoval požadavky trhu.

Tento systém hodnocení popisuje v certifikátu  konkrétní kámen.Certifikáty používají specifická názvosloví , která jsou základem pro profesionální a spolehlivé hodnocení diamantů.Tvoří jej pravidla pro popis a definici  výrazů pro hodnocení kvality diamantu.Těmito pravidly se řídí všechny státy, které založily gemologický ústav a vydávají mezinárodní certifikáty. Jsou jimi  kromě USA také např. Belgická společnost HRD nebo IGI, německá společnost DDI, anglická GTL, švýcarská laboratoř Gubelin, japonská laboratoř TGL a mnoho dalších.

Současný trh s diamanty vyžaduje spolehlivé posuzování diamantů odborníky, aby bylo možné chránit zájmu kupujících a poskytnout jim potřebné záruky. A právě tyto mezinárodní certifikáty zájmy kupujících právem chrání.

 

Cena diamantů

Cena diamantu se odvíjí od  kvality a ta se udává čtyřmi parametry.

Jsou jimi váha, barva, brus a čistota.

Souhrn těchto čtyř kategorií určuje jeho  konečnou cenu.Dva diamanty o stejné váze tak mohou mít různé ceny,které se od sebe mohou  lišit. Stejně tak jako nejsme my lidé stejní, nejsou ani dva diamanty se stejnou váhou úplně stejné. Vždy je něco, čím se odliší jeden od druhého.

 

Hmotnost

Váha diamantu se udává v karátech pod zkratkou ct. Jeden karát 1.00ct =0.2 gr a z toho důvodu se  používá za jednotku váhy karát než desetiny gramů.

 

Čistota diamantů

Pro čistotu diamantů byla vyvinuta stupnice od toho nejčistšího diamantu až po ten nejhorší. Nejčistší diamanty neobsahují vůbec a nebo minimální počet inkluzí. Za inkluze považujeme všechny vnější nečistoty,praskliny či jiné nerosty,které mohou být uvězněny uvnitř diamantu. Podle počtu, druhu, velikosti a umístění inkluze v diamantu, dostává diamant označení podle níže uvedené stupnice. Touto stupnicí se řídí všechny gemologické instituty.

 

Barva diamantů

Diamant může mít mnoho odstínů bílé barvy. A samozřejmě ty nejcennější jsou ty nejbělejší. Stejně tak jako slouží  stupnice pro porovnání čistoty diamantu  byla vyvinuta stupnice barvy.

 

Brus diamantu

Brus diamantu ovlivnuje jeho vzhled.Perfektně vybroušený diamant je lesklý, třpitivý a zaujem vás na první pohled.

I zde hrají velmi důležitou roli proporce, nebo-li správně vybroušené hrany a úhly.

 

Investiční diamanty

Diamanty se dnes kromě jiné prodávají také jako investice.

Za investiční diamant se považuje velikost od 1.00 ct a výše. Takový diamant je zárukou dobře uložených peněz. Je to vaše jistota, kterou snadno a kamkoli přenesete, a je zárukou Vašich financí.

Investiční diamant se prodává bud jako zalisovaný do průhledného obalu a nebo volně.

Některé gemologické instituty totiž nechávají diamanty volně ,aby si ho zákazník mohl lépe prohlédnout.

Takový diamant se ale  vždy prodává za doprovodu  mezinárodního certifikátu gemologického institutu.

Diamanty bývají nejčastěji broušeny do tolik oblíbeného kulatého tvaru a jsou nám známé pod názvem briliant.

Brilianty, které jsou menší jsou krásným dárkem pro naše nejbližší. At už k zásnubám, ke svatbě,k narozeninám,k narození dítěte a nebo jen tak z lásky.

V našem klenotnictví Vám rádi poradíme jak vybrat takový briliant. A nejen to. Takový dárek se do budoucna může stát součástí šperku, který si sami a nebo s naší pomocí navrhnete. Co vy na to? Nestojí za to nás navštívit?

 

 

Zlatnictví Pelán Vás s radostí uvítá na naší adrese

Pražská 2018/I
Vysoké Mýto

A to nejdůležitější, nezapomeňte nám Vaší návštěvu předem ohlásit na tel. čísle

604 568 215

Na Vaše dotazy rádi odpovíme na naší emailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Zlatnictví Pelán
Pražská 218/I
566 01 Vysoké Mýto

e-mail: pelan@pelan.cz
web: www.pelan.cz

mobil: 604 568 215
IČO: 12359017

© 2018 Zlatnická dílna Pelán Vysoké Mýto - ručně vyráběné zásnubní a snubní prsteny