Můj příběh

Řemeslná a obchodní tradice se v mé rodině datuje, minimálně co si pamatuji moji rodiče, od roku 1866. Můj profesní příběh začal 1. 9. 1984, když jsem nastoupil do Šternberka na Střední odbornou školu elektrotechnickou obor hodinář. Měl jsem velké štěstí, že státní podnik Klenoty Brno, dnes ho znáte Klenoty Aurum přišel s experimentem vybrat nadějné a manuálně zručné hodináře a rozšířit jim výuku o tehdy na vzestupu quartzové digitální hodinky a obor zlatník, klenotník plus fasr kamenů. Důvodem bylo, aby Klenoty měly na svých prodejnách nejenom hodináře, ale i zlatníky na zakázkovou výrobu a opravy šperků. Má školní léta jsem tedy trávil ve Šternberku, kdy jsem absolvoval teorii a povinnou školní docházku a praxi ve Chronotechně Šternberk na mechanické a quartzové budíky. Na praxi quartzových a mechanických hodinek jsem jezdil do Prim Nové Město nad Metují a v neposlední řadě praxi zlatník a faser kamenů jsem absolvoval v Praze.

Po dokončení školy jsem nastoupil do provozovny Klenot v Litomyšli, kde jsem pracoval až do roku 1990, kdy po revoluci byla možnost soukromě podnikat. Neváhal jsem ani vteřinu a první den, kdy bylo možné zažádat si tenkrát o Osvědčení o registraci podnikatele jsem odešel z Podniku Klenoty a zřídil jsem si tehdy ještě v rodinném domě v Litomyšli zlatnickou a hodinářskou dílnu, která se nejdříve zaměřovala na restaurování starožitných hodin. Výroba šperků byla zpočátku jen okrajová. Našimi zákazníky byly zámky a městská muzea, pro které jsme doslova skládali dohromady hodiny staré až 400 let.

 

Tyto hodiny navrhl a vyrobil Jaroslav Pelán v roce 1986 jako studentskou práci.

Hodiny restaurované pro litomyšlský zámek jsme přinesli doslova nasypané v krabici. Po měsíční generálce stroje a skříně se staly nepřehlédnutelnou součástí litomyšlské expozice.
Tyto hodinky jsem si udělal ve druháku ve škole a každý mi je záviděl.

V roce 1991 jsem dílnu přestěhoval do Vysokého Mýta, kde jsem otevřel obchod Hodinářství a zlatnictví. Začali jsme vyrábět ručně montované prsteny ze žlutého a červeného zlata, zdobené barokními rytinami. Postupně jsme rozšiřovali sortiment o náušnice, přívěsky, řetízky, zásnubní a snubní prsteny. 

V r. 1996 byla výroba rozšířena o technologii odlévání do ztraceného vosku za pomoci které vyrábíme zásnubní prsteny se zirkony a brilianty a další zlaté a platinové šperky ze syntetickými nebo přírodními kameny. 

V současné době se klenotnická dílna Pelán zaměřuje nejenom na tradiční ruční zlatnickou výrobu šperků, ale také strojově vyrábíme snubní a zásnubní prsteny moderní metodou odlévání do ztraceného vosku.

Naše filosofie do budoucna

Chtěli bychom se prezentovat jako prestižní řemeslná zlatnická dílna se zaměřením na zásnubní a snubní prsteny ze žlutého, bílého, červeného zlata a platiny osázené zirkony, brilianty a přírodními kameny. Velký důraz klást na dokonalé řemeslné zpracování šperku a dodržování velmi starých metod zpracování zlata. Rovněž osobní a profesionální přístup k zákazníkům je pro nás samozřejmostí. Péče o zákazníky je u nás vždy na prvním místě, právě proto jsme zrušili klasickou otevírací dobu a jsme připraveni se Vám věnovat 24 hodin denně 7 dnů v týdnu včetně svátků.

 

Zlatnictví Pelán
Pražská 218/I
566 01 Vysoké Mýto

e-mail: pelan@pelan.cz
web: www.pelan.cz

mobil: 604 568 215
IČO: 12359017

© 2018 Zlatnická dílna Pelán Vysoké Mýto - ručně vyráběné zásnubní a snubní prsteny